Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po transferze załoga zarobi mniej

24 maja 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Gdy nowa firma przejmuje zakład, może zaproponować załodze zmianę wynagrodzenia za porozumieniem stron. 
Jeśli podwładni na to nie przystaną, pracodawca użyje wypowiedzenia zmieniającego.

Dla pracowników skutki przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę reguluje przede wszystkim art. 231 kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego przepisu w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

To kontynuacja

Wobec zatrudnionych na etatach firma przejmująca staje się stroną istniejących dotąd angaży niejako automatycznie, z mocy prawa. Nie musi składać żadnych oświadczeń. Zmiana pracodawcy w rozumieniu art. 231 § 1 k.p. oznacza przejęcie przez nabywcę wszystkich praw majątkowych i niemajątkowych oraz obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Wskutek transferu nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy zatrudnionych pracowników, lecz do ich kontynuacji w dotychczasowej treści. Jeśli więc nabywca chce obciąć pensje, musi albo zawrzeć z pracownikami porozumienia zmieniające, albo gdy się na to nie zgodzą, posłużyć się wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy i płacy. Podobnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10453

Wydanie: 10453

Spis treści
Zamów abonament