O przyznaniu zasiłku zdecyduje wielkość udziału
W sprawach dotyczących statusu bezrobotnego współwłaściciel nieruchomości rolnej może podlegać tym samym ograniczeniom co właściciel tylko wtedy, gdy wielkość jego udziału odpowiadać będzie powierzchni nieruchomości, jaką ustawodawca przypisał właścicielowi.
Czego dotyczył spór
W lipcu 2015 r. do powiatowego urzędu pracy wpłynął wniosek o uznanie osoby za bezrobotną z prawem do zasiłku. Starosta odmówił przyznania jej tego statusu. Wyjaśnił, że za osobę bezrobotną może być uznana jedynie taka, która nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym – w rozumieniu kodeksu cywilnego – nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe. A kobieta mimo niepodlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i wydzierżawieniu swojego gospodarstwa na pięć lat jest właścicielką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta