Chciał wybudować magazyn na owoce, nieskutecznie sprzeciwił się plantator chmielu
Jeśli z ustaleń planu miejscowego nie wynika jednoznacznie o jakich parametrach można wybudować magazyn, niezbędne jest wówczas sporządzenie dodatkowej opinii urbanistycznej.
Przedsiębiorca Mariusz Z. uzyskał w starostwie w Starachowicach pozwolenie na budowę budynku magazynowo – składowego. Miała to być rozbudowa istniejącego już siedliska. Planował w nim przechowywać owoce. Przeciwko temu zaprotestowało małżeństwo Maria i Krzysztof Z. Wyjaśnili, że od 35 lat mają plantację chmielu. Jeżeli na sąsiedniej działce powstanie magazyn, to ich uprawa będzie zacieniona i zagrożona wodami opadowymi spływającymi z dachu budynku.
Za duża przechowalnia
Od tej decyzji małżeństwo Z. odwołało się do wojewody świętokrzyskiego. Ich zdaniem budowa magazynu narusza ustalenia miejscowego planu, ponieważ nie może być on traktowany jako rozbudowa siedliska. Mariusz Z. nie posiada bowiem gospodarstwa rolnego o powierzchni uzasadniającej budowę budynku magazynowo – składowego. Wojewoda doszedł zaś do wniosku, że przechowalania owoców naruszałaby ustalenia miejscowego planu dla tego terenu. Jest bowiem za duża. Uchylił więc pozwolenie na budowę.
Natomiast co do zacienienia plantacji chmielu zwrócił uwagę, że prawo budowlane nie reguluje tego typu problematyki tylko prawo cywilne.
Zbyt szeroka interpretacja
Mariusz Z. wniósł skargę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta