Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pusta sala rozpraw nie jest dla wygody sędziego

08 czerwca 2016 | Prawo | Marek Domagalski

Decyzja o wyłączeniu jawność procesu zbyt często zależy od uznania sądu. W walce z nadużyciami sama zmiana przepisów może nie wystarczyć.

Prawo pozwala sądowi na wiele. Może zarządzić prowadzenie sprawy z wyłączeniem jawności (w postępowaniu cywilnym za zamkniętymi drzwiami) w całości lub w części. W takich sytuacjach uzasadnienie wyroku sąd może także podać z wyłączeniem jawności – i to w całości lub tylko w części.

Sytuacji, gdy sąd może z tego prawa skorzystać, jest wiele, m.in. gdy publiczna rozprawa zagraża porządkowi publicznemu lub dobrym obyczajom bądź mogą być ujawnione informacje niejawne, ale też szczegóły z życia rodzinnego czy tajemnice przedsiębiorstwa. Tak jest w sprawach cywilnych. W karnych jawność jest wyłączana ze względu na ważny interes prywatny, także oskarżonego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10465

Wydanie: 10465

Spis treści
Zamów abonament