Operacje w walutach nie zawsze z różnicami kursowymi
Ruchy na firmowych kontach w walucie nie zawsze generują różnice kursowe na środkach własnych. Przykładem jest transfer środków między rachunkami walutowymi tego samego podmiotu. Nie dochodzi wtedy do ich wypływu poza jednostkę.
Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności staje się wymiana międzynarodowa usług, towarów i kapitału, co wymaga płatności w różnych walutach. Co więcej, również transakcje między polskimi podmiotami coraz częściej rozliczane są w walutach obcych. Chcąc sprostać tym wyzwaniom, podatnicy często posiadają kilka rachunków bankowych, na których utrzymują środki pieniężne w walutach innych niż złote. Właściwa ewidencja transakcji na rachunkach walutowych to jednak niemałe wyzwanie i niejednokrotnie jest źródłem pytań odnośnie do kursu waluty, który powinien zostać przyjęty dla transakcji wpływu i wypływu waluty z rachunku walutowego, a także momentu rozpoznania różnic kursowych od środków własnych. Zagadnienie dodatkowo się komplikuje w przypadku transferu środków pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi należącymi do tego samego podatnika.
Zasady ogólne
Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT oraz art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT w odniesieniu do otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych:
- ujemne różnice kursowe powstają, gdy wartość historyczna środków w walucie obcej > wartość środków na dzień wypływu środków
- dodatnie różnice kursowe powstają, gdy wartość historyczna środków w walucie obcej <...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta