Bez badań możemy zapomnieć o innowacyjności
Nauka musi kształtować racjonalne postawy – mówi prezes Polskiej Akademii Nauk, biochemik Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.
Rzeczpospolita: Pamięta pan swoje pierwsze słowa po wyborze na stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk?
prof. Jerzy Duszyński: Nie słowo w słowo, ale sens pamiętam. Powiedziałem zapewne, że przede mną trudny okres, ale jestem optymistą. Uważam, że PAN jest bardzo potrzebna w systemie nauki w Polsce. Ale żeby była jeszcze bardziej potrzebna, musimy mocniej wejść w programy europejskie, w promowanie doskonałości naukowej, w wyrażanie opinii w kwestiach, które nurtują społeczeństwo.
Czego potrzeba, aby społeczeństwo doceniało PAN i naukowców?
Naukowcy cieszą się wciąż dużym prestiżem w społeczeństwie. Odnoszę jednak wrażenie, że decydenci mniej cenią naukowców. Bo ich stosunek do nauki najlepiej ilustrują zmniejszające się od lat fundusze z budżetu państwa przeznaczane na naukę. W tej chwili są one na jednym z najniższych poziomów w UE.
Co jest do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta