W rok cukier podrożał o ponad jedną czwartą
Gospodarstwa domowe nad Wisłą odwracają się od cukru. Nie sprzyja mu moda na odchudzanie, a ostatnio także ulewy w Brazylii.
Beata Drewnowska
– W 2016 r. przeciętne spożycie cukru może zmaleć w Polsce o 2 proc. – mówi „Rzeczpospolitej" Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Już w ciągu 2015 r. konsumpcja słodkich kryształków mogła zmaleć o 1 kg, do blisko 43,3 kg na osobę. Powód? Mniej cukru kupują gospodarstwa domowe. – W Polsce zapanowała moda na odchudzanie – zwraca uwagę Krystyna Świetlik. – Mamy też coraz mniej czasu, a to oznacza, że pieczemy mniej ciast i robimy mniej przetworów, w których wykorzystywany jest cukier – dodaje.
Winna Brazylia
Do słodzenia zniechęcają nas dodatkowo wysokie ceny cukru. Wprawdzie do rekordowego ich poziomu z 2011 r., gdy kilogram kosztował ponad 5 zł, nadal nam daleko, ale tylko w ciągu ostatniego roku ceny detaliczne cukru zwiększyły się o niemal 28 proc.
Na dotychczasowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta