Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indywidualny biznes umiera wraz z przedsiębiorcą

08 lipca 2016 | Prawo w biznesie | Joanna Stolarek
Joanna Stolarek, doradca podatkowy w zespole przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Joanna Stolarek, doradca podatkowy w zespole przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Polskie prawo nie zawiera rozwiązań, które pomagają w kontynuowaniu przez spadkobierców prowadzonej przez jednoosobowego przedsiębiorcę działalności. Jest plan dokonania zmian w tym zakresie. Właściciele firm powinni się z nim zapoznać.

Rząd przygotował plan wsparcia polskich przedsiębiorców w procesie sukcesji międzypokoleniowej. O tym, że wprowadzenie tych rozwiązań jest konieczne, świadczy chociażby fakt, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest w Polsce najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu. Jeżeli zestawimy to z zaprezentowanymi przez Ministerstwo Rozwoju danymi, z których wynika, że aż 80 tys. przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ukończyło 65 rok życia, okaże się, że problem nie jest marginalny. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego, liczba osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą może obecnie wynosić nawet ponad 2 mln, śmiało można postawić tezę, że problem ten będzie się z upływem lat pogłębiał.

Należy przy tym pamiętać, że wiele z tych przedsiębiorstw to niekoniecznie małe przedsięwzięcia. Znacząca ich część to spore biznesy, których właściciele zaczynali od budowy swojej marki praktycznie od zera, a niejako z przyzwyczajenia kontynuują taki sposób prowadzenia działalności, chociaż zupełnie nie przystaje on do jej aktualnych rozmiarów.

Utrata takiego potencjału może więc okazać się dla polskiej gospodarki brzemienna w skutkach.

Polskie prawo nie zawiera żadnych szczegółowych rozwiązań, które pomagałyby w kontynuowaniu przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10491

Wydanie: 10491

Spis treści
Zamów abonament