Zgoda szefa pozwoli odłożyć zasiłek macierzyński na później
Przy dobrej woli pracodawcy rodzic może przesunąć okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to świadczenia za czas urlopu ojcowskiego i za część urlopu rodzicielskiego, którą można wykorzystać nawet na sześciolatka.
Może się zdarzyć, że pracownik zachoruje po złożeniu wniosku o urlop na dziecko – zarówno przed rozpoczęciem pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i w trakcie jego trwania. Czy w tej sytuacji z uwagi na złożony wniosek o udzielenie tego urlopu nieodwołalnie musi z niego skorzystać, choć nie może opiekować się nowonarodzonym dzieckiem?
Wniosek ojca...
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje – zgodnie z art. 1823 § 1 pkt 1 i § 11 kodeksu pracy w wymiarze dwóch tygodni. Wolno je wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, a w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.
Urlop ojcowski można wziąć w całości lub rozłożyć na dwie tygodniowe części. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego, z którego korzysta matka dziecka. Pracownik może więc przebywać na urlopie w tym samym czasie, w którym matka korzysta z macierzyńskiego.
... traci na aktualności
Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia. Pracodawca nie może mu odmówić udzielenia tego urlopu.
Może jednak zaistnieć sytuacja, że ojciec rozchoruje się po złożeniu wniosku, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta