Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef też może mieć prawo do zarobku, gdy dłużej pracuje

08 lipca 2016 | Dobra Firma | Jacek Kraczek
źródło: Rzeczpospolita
Jacek Kraczek, prawnik Kancelarii Adwokackiej Janusza Łomży z Lublina
źródło: materiały prasowe
Jacek Kraczek, prawnik Kancelarii Adwokackiej Janusza Łomży z Lublina

Kierownik otrzyma wynagrodzenie oraz dodatki za godziny nadliczbowych, gdy musi wykonywać swoje obowiązki z powodu złej organizacji czasu pracy, która wymusza regularną pracę w nadgodzinach.

Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. (art. 1514 § 1 kodeksu pracy). W przypadku takiego rozwiązania nie wystarczy jednak nazwanie danego stanowiska kierowniczym, trzeba jeszcze spełnić określone przesłanki.

Wyodrębniona komórka

Pierwszą z przesłanek zastosowania zasady wynikającej z art. 1514 § 1 k.p. jest wyodrębnienie komórki organizacyjnej, którą dany pracownik kieruje. Wyodrębnienie to powinno znajdować odzwierciedlenie w strukturze danego zakładu pracy, np. w postaci schematu organizacyjnego, a także mieć charakter faktyczny – tzn. dana komórka powinna stanowić samodzielną jednostkę w zakresie określonych zadań pracodawcy. W orzecznictwie wskazuje się także, że nie zawsze konieczne jest wprowadzenie danej komórki do schematu organizacyjnego zakładu pracy. Zdarzają się bowiem, szczególnie w branży budowlanej, komórki tworzone ad hoc do realizacji konkretnej inwestycji. „Taką utworzoną przejściowo wyodrębnioną komórką organizacyjną może być-prowadzona na podstawie odrębnego kontraktu zawartego między inwestorem i wykonawcą (pracodawcą), rozliczana oddzielnie po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10491

Wydanie: 10491

Spis treści
Zamów abonament