Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nie uwzględni przedawnienia pensji z urzędu

08 lipca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

W razie procesu o stare wynagrodzenie pracodawca musi wyraźnie powołać się na upływ przedawnienia roszczeń pracownika. Skutecznie może się on domagać ich spełnienia przez trzy lata.

Zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenie ze stosunku pracy przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Termin ten wiąże zarówno pracowników, jak i uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika (np. o zapłatę odprawy pośmiertnej). Wiąże także pracodawców.

Ponadto termin przedawnienia z art. 291 k.p. odnosi się do wszelkich roszczeń ze stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę. Terminy przedawnienia dotyczą też roszczeń majątkowych, jak i niemajątkowych.

Dzień spełnienia

Początkiem biegu terminu przedawnienia z art. 291 § 1 k.p. jest dzień, w którym roszczenie pracownika stało się wymagalne. O jego wymagalności decyduje natomiast dzień, w którym pracownik mógł już zażądać spełnienia świadczenia. Wymagalność poszczególnych świadczeń pracowniczych określają przepisy prawa pracy.

Przy pensjach należy wskazać na art. 85 § 2 k.p. Według niego wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10491

Wydanie: 10491

Spis treści
Zamów abonament