Pełna solidarność
Warszawski szczyt NATO jest dobrą okazją nie tylko, by nadać zachodnim gwarancjom realną treść, ale i wzmocnić polskie zaangażowanie w budowę pokojowego ładu w Europie – pisze europoseł PO.
Polska przeszła przez trudny okres transformacji ustrojowej i gospodarczej, korzystając z korzystnej koniunktury międzynarodowej. Rozwiązanie Układu Warszawskiego i rozpad Związku Sowieckiego, zrozumienie dla polskich starań o akcesję do NATO, wreszcie - uwieńczone blisko 15 laty negocjacji i przygotowań – wejście do Unii Europejskiej, zakotwiczyło Polskę w strukturach euroatlantyckich. W rozumieniu geopolitycznym, pozwoliło to przenieść Polskę z obszaru zimnowojennej Europy Wschodniej co najmniej kilkaset kilometrów na zachód.
Umożliwiło to Polsce podjęcie starań o stabilizację i demokratyzację politycznej próżni pomiędzy Unią a Rosją. Demokratyczne przemiany w Gruzji, na Ukrainie i Mołdawii dały nie tylko nadzieję, że tamtejsze społeczeństwa zechcą pójść drogą wytyczoną nad Wisłą, ale także umocniły nasze własne bezpieczeństwo wobec narastająco agresywnej polityki rosyjskiej.
Dziś, gdy kwestionowane są podstawy powojennego ładu w Europie, Polska musi wzmóc swe konstruktywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta