Egzekucja z nieruchomości trochę przyspieszy
Zmiany w zakresie egzekucji z nieruchomości rozszerzą kompetencje komornika, a tym samym zmniejszą zaangażowanie sądów, czego konsekwencją będzie przyspieszenie postępowania, czyli istotny czynnik dla przedsiębiorców.
W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślano m.in. konieczność ograniczenia czynności sądu w zakresie egzekucji z nieruchomości do najbardziej doniosłych czynności takich jak m.in. ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu dłużnika (art. 928 k.p.c.), stwierdzenia wygaśnięcia skutków przybicia i utraty rękojmi (art. 969 § 1 k.p.c.), wydania postanowienia o przybiciu (art. 987 k.p.c.) oraz przysądzeniu własności nieruchomości (art. 998 k.p.c).
Nowela powierza komornikom sądowym część czynności egzekucyjnych z zakresu egzekucji z nieruchomości, które należą aktualnie do kompetencji sądów, w tym:
- obowiązek wezwania licytanta, który uzyskał przybicie do złożenia ceny nabycia oraz uprawnienie do oznaczenia dłuższego terminu na uiszczenie ceny nabycia – art. 967 kpc;
- sporządzenie planu podziału – art. 1035 k.p.c. oraz czynności z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta