Nierozliczone zbrodnie
Niemcy do dziś nie rozliczyły się należycie ze zbrodni wojennych, a tysiącom przestępców w ucieczce przed sprawiedliwością pomogły po wojnie różne organizacje i instytucje Republiki Federalnej Niemiec.
W 2009 r. w Wielkiej Brytanii ukazała się książka pisarza i dziennikarza Guya Waltersa „Hunting Evil", który dowiódł, że dzięki cichej pomocy niemieckich służb granicznych, ambasad, przedstawicielstw handlowych i organizacji pozarządowych kary uniknęło ponad 30 tys. niemieckich przestępców wojennych.
Już w 1946 r. gen. Juan Peron, dyktator Argentyny, zdecydował się przyjąć pewną liczbę niemieckich oficerów poszukiwanych w Europie listami gończymi. Zależało mu na niemieckich inżynierach, naukowcach, oficerach sztabowych, ale nową tożsamość w Argentynie dostawali zazwyczaj zwykli przestępcy wojenni i ich rodziny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta