Jak rozliczyć wydatki związane z przedmiotem aportu
W przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa moment wpisu do ewidencji jest datą graniczną, która eliminuje wszystkie problemy związane z prawidłową alokacją wydatków ponoszonych dla celów funkcjonowania przedmiotu aportu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 maja 2016 r. (II FSK 1133/14).
W ramach aportu zorganizowanych części przedsiębiorstwa spółka przejęła prawa i obowiązki wynikające z różnorodnych umów zawartych przez spółkę wnoszącą aport. Kontrahenci spółki wnoszącej zaczęli świadczyć usługi, jak również dostarczali towary na rzecz spółki. We wniosku o interpretację spółka spytała, czy w przypadku gdy ureguluje zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przez kontrahenta spółki wnoszącej po wniesieniu aportu, ale w stosunku do dostaw i usług świadczonych przed jego wniesieniem, a także tych faktur, które zostały wystawione przed wniesieniem aportu, ale dotyczą dostaw i usług świadczonych po jego wniesieniu, spółka będzie uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Spółka uznała, że będzie do tego uprawniona, ponieważ regulując rzeczone zobowiązania, poniesie ich ekonomiczny ciężar.
Organ podatkowy w interpretacji ITPB3/423-75b/13/MK uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta