Nowe przepisy o wiatrakach mogą przysporzyć kłopotów podatkowych
16 lipca wejdzie w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, co spowoduje wzrost obciążeń fiskalnych w podatku od nieruchomości. Niezależnie od tego problemy są także z rozliczaniem VAT i CIT.
MAJA FABROWSKA MAGDALENA SZLEMBARSKA WOJCIECH STUDNICKI
Od kilku lat w Polsce rozwija się biznes nakierowany na uzyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, w szczególności są to inwestycje w farmy wiatrowe. Inwestycja polegająca na budowie wiatraków jest bardzo kosztowna i wiąże się również z wieloma problemami w zakresie rozliczania podatku od nieruchomości, CIT oraz VAT.
16 lipca wejdzie w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, co spowoduje kolejne utrudnienia w zakresie warunków i trybu lokalizacji, budowy elektrowni wiatrowych, a także zwiększy ich opodatkowanie.
Tylko fundament i maszt
Wydawałoby się, że kwestia opodatkowania elektrowni wiatrowych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest już zamknięta. Po serii sporów z organami podatkowymi, ugruntowała się dla podatników bardzo pozytywna linia orzecznicza Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. wyroki: z 30 lipca 2009 r., II FSK 202/08 i z 26 grudnia 2009 r., II FSK 1184/08). W wyrokach tych wyrażono pogląd, że w świetle art. 2 ust. 1 pkt 3 i art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz art. 3 pkt 1 i 3 ustawy – Prawo budowlane elektrownia wiatrowa nie jest budowlą. W ocenie sadów opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają fundament i maszt stanowiące części budowlane elektrowni wiatrowych jako odrębne pod względem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta