Kto rozliczy VAT w transakcji łańcucho
Gdy transakcja, w której bierze udział kilka podmiotów, jest związana z importem towarów, konsekwencje podatkowe mogą się zmieniać w zależności od tego, która z firm dokonuje odprawy celnej.
Opodatkowanie VAT transakcji łańcuchowych budzi wiele wątpliwości, w szczególności w zakresie prawidłowego określenia miejsca świadczenia. Dodatkowe komplikacje mogą pojawić się w przypadku, gdy dostawa łańcuchowa związana jest z importem towarów.
PRZYKŁAD
W dostawie biorą udział trzy podmioty: A, B i C. Podmiot A z siedzibą poza UE sprzedaje towar do B z siedzibą w Polsce. Następnie podmiot B odprzedaje towar podmiotowi C również z siedzibą na terenie Polski. Transport towaru ma miejsce bezpośrednio od podmiotu A spoza UE do ostatecznego odbiorcy C. Podmiot A jest odpowiedzialny na transport tego towaru. Jednocześnie, podmioty B i C uzgodniły, że podmiotem dokonującym w Polsce odprawy celnej przywiezionych towarów jest podmiot C. Jest to dopuszczalne w świetle regulacji celnych. W konsekwencji, podmiot C będzie również zobowiązany do rozliczenia w Polsce VAT z tytułu importu.
W przedstawionej sytuacji należy zatem zastanowić się, jakie skutki w VAT wynikną w związku z przeprowadzeniem transakcji.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z tzw. transakcją łańcuchową.
Ruchoma i nieruchoma
W transakcji łańcuchowej występują co najmniej trzy podmioty i co najmniej dwie transakcje, natomiast towar jest dostarczany (wydawany) bezpośrednio przez pierwszego dostawcę ostatniemu nabywcy. Na gruncie prawnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta