Jak obliczyć średnioroczne zatrudnienie na potrzeby e-kontroli
Od kilku dni obowiązują przepisy o JPK. Na razie dotyczą one tylko dużych przedsiębiorców, a jednym z kryteriów uznania podatnika za dużego jest wielkość zatrudnienia. Problem w tym, że nie jest jasne jak należy je liczyć.
MATEUSZ RYCHLIK
Od 1 lipca niektórzy podatnicy są zobligowani do raportowania danych w ujednoliconym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Obowiązek ten w pierwszej kolejności dotyczy tzw. dużych przedsiębiorców, czyli tych, którzy w dwóch ostatnich latach obrotowych zatrudniali średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub spełnili szczególne kryteria finansowe dotyczące obrotu netto oraz sumy aktywów. Pojęcie średniorocznego zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz metodyka jego wyliczania wzbudza liczne wątpliwości podatników.
Trzeba sięgnąć do innych ustaw
Wskazówek dotyczących rozumienia średniorocznego zatrudnienia w przedsiębiorstwie należy szukać w art. 109 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.o.s.d.g.). Pierwszy ustęp powołanego przepisu wskazuje, że średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. Co prawda pojęcie pełnego etatu nie ma legalnej definicji, należy tu jednak posiłkowo posłużyć się przepisami kodeksu pracy w zakresie norm i ogólnego wymiaru czasu pracy. Przepisy te określają maksymalne ramy czasowe pracy w ramach tzw. pełnego wymiaru czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta