Biegły nie ustala wartości transakcji podmiotów powiązanych
W przypadku ustalenia przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości między podmiotami powiązanymi, do wyceny transakcji należy zastosować jedną z metod określonych w art. 11 ustawy o CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 25 maja 2016 r. (I SA/Gd 307/16).
W 2008 r. spółka sprzedała prawo własności nieruchomości spółce powiązanej. Wartość sprzedawanej nieruchomości określono w akcie notarialnym na ponad 500 000 zł. W wyniku przeprowadzonej kontroli organy podatkowe uznały za prawidłowe ustalenie przychodu spółki za 2008 r., zakwestionowały jednak wartość transakcji sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. W celu prawidłowego określenia dochodu spółki z tytułu tej transakcji, organy zastosowały procedurę określoną w art. 14 ust. 3 ustawy o CIT, tzn. wartość przedmiotu sprzedaży poddano analizie biegłego rzeczoznawcy.
Spółka zakwestionowała decyzję w zakresie dotyczącym określenia z udziałem biegłego przychodu uzyskanego przez nią ze tytułu sprzedaży nieruchomości. Biegły rzeczoznawca majątkowy wycenił bowiem nieruchomość na kwotę ponad 6 mln zł. Skarżąca zarzuciła, że organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta