Usługa za udziały własne nabyte celem umorzenia podlega VAT
Przekazanie prawa ochronnego do znaku towarowego tytułem wynagrodzenia za udziały w spółce podlega opodatkowaniu VAT. Dochodzi bowiem wówczas do przeniesienia prawa do rozporządzania wartością niematerialną i prawną przez spółkę na rzecz udziałowca, a spółka w odniesieniu do tej czynności występuje w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 26 kwietnia 2016 r. (IBPP1/4512-72/16/AW).
W 2014 r. spółka nabyła udziały własne od swojego udziałowca celem ich dobrowolnego umorzenia. Umorzenie odbyło się z kapitału zakładowego, za zgodą wspólnika. W zamian za udziały nabyte celem umorzenia, spółka zobowiązała się do przekazania na rzecz udziałowca prawa ochronnego na słowny znak towarowy. W tym celu, pomiędzy spółką a udziałowcem zawarto odrębną umowę o charakterze rozporządzającym, w wyniku której własność znaku towarowego została przeniesiona na udziałowca.
We wniosku o wydanie interpretacji spółka zadała pytanie czy przeniesienie znaku towarowego na udziałowca jako zapłaty za nabyte celem umorzenia udziały własne podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem spółki, nie jest to odpłatne świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu VAT.
Organ podatkowy uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta