Preferencyjne warunki, czyli jakie?
Przepisy o zagranicznej spółce kontrolowanej wskazują, że korzystne opodatkowanie w kraju miejsca jej siedziby lub zarządu oznacza m.in., że ustawodawstwo danego państwa przewiduje stawkę podatku dochodowego niższą niż 14,25 proc.
IZABELA STASZEWSKA-KULA PAWEŁ KOMOROWSKI
Przepisy polskich ustaw o podatku dochodowym przewidują opodatkowanie polskich podatników z tytułu dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem zagranicznych spółek kontrolowanych (w skrócie z ang. CFC). Celem tych przepisów jest ograniczenie zjawiska tzw. szkodliwej konkurencji podatkowej ze strony państw, które stosują preferencyjne zasady opodatkowania. Należy się zatem zastanowić na czym ma polegać ta preferencyjność opodatkowania i w jakich sytuacjach polski podatnik powinien się szczególnie zastanowić, czy prowadząc interesy za pośrednictwem zagranicznych podmiotów nie powinien dodatkowo rozliczyć się z polskim fiskusem.
Dwie grupy podmiotów
Przede wszystkim należy zauważyć, że w stosunku do dwóch grup spółek zagranicznych w ogóle nie mają znaczenia zasady opodatkowania ich dochodów obowiązujące w krajach ich siedziby. Chodzi o spółki z miejscem siedziby lub zarządu:
- w tzw. rajach podatkowych lub
- w krajach, z którymi Polska lub UE nie zawarły umów międzynarodowych, dających podstawę do wymiany informacji podatkowych.
Oznacza to, że niezależnie od wysokości stawki podatkowej lub istnienia zwolnienia bądź wyłączenia podatkowego w tym kraju, spółki tam ulokowane zawsze będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta