Leasing rozwija skrzydła
Wybór rodzaju leasingu niesie ze sobą konsekwencje podatkowe.
ROBERT PRZYBYLSKI
W 2015 roku przedsiębiorcy wyleasingowali ponad 153 tys. samochodów osobowych o wartości przeszło 15 mld zł. Firmy od wielu lat chętnie wykorzystują leasing, choć zmiany w prawie podatkowym oraz w konstrukcji ofert za każdym razem wymagają przemyślenia wyboru formy finansowania. – Klientów zawsze interesuje co mogą odliczyć od podstawy opodatkowania. W przypadku firm mówimy niemal w każdym przypadku o leasingu. Gotówka i kredyt stosowane są bardzo rzadko – przyznaje zajmująca się sprzedażą i kontaktem z klientami salonu Krotoski- -Cichy Agnieszka Wieczorek.
Jeżeli leasing, to jaki?
Leasing operacyjny zakończony wykupem auta za niską wartość końcową nazywany jest już klasycznym. Od kilku lat można też skorzystać z leasingu z wysoką wartością wykupu. Czym różnią się te oferty między sobą?
- Od strony podatkowej, porównanie leasingu „klasycznego" oraz leasingu z wysoką wartością wykupu nie sprowadza się jedynie do odpowiedzi na pytanie, czy koszty leasingu mają być rozłożone bardziej równomiernie w czasie, czy podatnik zainteresowany jest odroczeniem znacznej płatności na koniec leasingu – podkreśla ekspert w dziale doradztwa podatkowego w krakowskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta