Pierwszy wniosek matki ograniczy jej późniejsze ruchy
Pracownica nie odłoży 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, który nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części, jeśli w trzy tygodnie po porodzie zdecydowała się wybrać pełną jego pulę.
Przepisy pozwalają podzielić urlop rodzicielski na części. Ostatnią z nich, liczącą najwyżej 16 tygodni, można wziąć bez zachowania ciągłości z poprzednimi, do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Ale nie stanie się tak w każdej sytuacji.
- 2 stycznia 2016 r. urodziłam syna. Od tego dnia jestem na rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Urlop ten miał zakończyć się 30 grudnia br. Chcę jednak zrezygnować z 10 tygodni urlopu rodzicielskiego, aby wykorzystać je w terminie późniejszym, przed ukończeniem przez syna 6. roku życia. Czy mam taką możliwość? – pyta czytelniczka.
Jeżeli czytelniczka złożyła w terminie 21 dni po porodzie wniosek o udzielenie, bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tygodni), to obecnie nie może już wystąpić o udzielenie urlopu rodzicielskiego do 16 tygodni, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej jego części.
Zgodnie z art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek macierzyński przysługuje przez okres uregulowany przepisami kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu rodzicielskiego. Są to 32 tygodnie w przypadku, gdy urodziło się jedno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta