Europa w poszukiwaniu wspólnych wartości
Budowa poczucia wspólnoty i solidarności europejskiej to proces długotrwały. Ale nowe pokolenia już czują się Europejczykami.
Mateusz Pawlak
Zwiększające się poczucie przynależności do wspólnej Europy to jeden z wniosków z dyskusji „Jakiej solidarności potrzebuje Europa", którą prowadzono podczas sesji plenarnej na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Nowe społeczeństwo
Tibor Navracsics, węgierski komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu w Komisji Europejskiej, podkreślił, że miał tę wyjątkową możliwość stać „po obu stronach barykady" współczesnego europejskiego konfliktu idei. – Jako minister w rządzie węgierskim broniłem autonomii państwowej, a obecnie jako komisarz w KE jestem zobligowany do bronienia wartości europejskich – podkreślał.
Jego zdaniem pogodzenie tych interesów jest jak najbardziej możliwe. Jego zdaniem istnieje jednak kilka poziomów solidarności europejskiej, poczynając od relacji międzyludzkich, lokalnej społeczności, poprzez regiony aż do państw narodowych.
– Na różnych szczeblach ta integracja przebiega w różnym stopniu i w różnym tempie. Dla przykładu na najniższym szczeblu, po cichu rośnie młode pokolenie ludzi reprezentujących już zupełnie nowe myślenie. To wychowankowie programów różnych wymian. To studenci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta