Jak zmiany w kodeksie etyki wpłynęły na działania audytorów
PODMIOTY UPRAWNIONE | Nowe zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów przewidują przede wszystkim zmianę procedur, które należy stosować w przypadku wystąpienia konfliktu interesów oraz podejrzenia naruszenia zasady niezależności.
Rok 2016 zostanie na długo zapamiętany przez środowisko biegłych rewidentów. Zapowiadające się od dłuższego czasu zmiany w regulacjach, odnoszące się zarówno do wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów, jak również do funkcjonowania podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, w końcu stały się faktem.
Rozpoczęło się od tego, że wszystkie firmy audytorskie zostały zobligowane, aby dostosować swoje systemy wewnętrznej kontroli jakości do nowych zasad wynikających z Międzynarodowego Standardu Kontroli Jakości nr 1, przy czym podmioty wykonujące badania i przeglądy sprawozdań finansowych w jednostkach zainteresowania publicznego miały na to czas do 1 stycznia 2016 r., natomiast pozostałe podmioty – do 1 stycznia 2017 r.
Następnie, po tym jak w styczniu 2016 r. Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwałę Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 206/6/2015 z 3 listopada 2015 r. zmieniającą uchwałę w sprawie zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów, na jej wejście w życie środowisko audytorów czekało jedynie 30 dni. Oznaczało to, że już od 11 lutego 2016 r. biegli rewidenci i firmy audytorskie zobowiązane zostały do wdrożenia uchwały w życie.
Dodatkowo, 17 czerwca 2016 r. upłynął termin na implementację w Polsce dwóch istotnych aktów normatywnych, tj. dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2014/56/UE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta