Sądu Najwyższy USA jako pole bitwy ideowej
Andrzej Bryk
Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych jako Trybunał Konstytucyjny decyduje o konstytucyjności wszelkich aktów prawnych. Jego dominująca rola wynika zarówno z historycznych uwarunkowań liberalnego społeczeństwa, gdzie każdy spór stawał się sporem prawnym, jak i z kompetencji do interpretowania ogólnych pojęć konstytucji. Konsekwencją tego są oskarżenia o sędziokrację, dotyczą one zresztą wszystkich trybunałów w świecie liberalno-demokratycznym. Główny zarzut sprowadza się do tego, że sądy nie ograniczają się do interpretowania prawa, ale mają skłonność do jego tworzenia, czyniąc to bez demokratycznego mandatu.
Choć orzecznictwo Sądu Najwyższego w historii często definiowało na nowo logikę amerykańskiego prawa, to proces ten nabrał w XX w. przyspieszenia w wyniku rewolucji kontrkulturowej lat 60. W efekcie SN stał się polem bitwy ideowej, a o nominacje sędziowskie toczyła się walka polityczna.
Przełomowe decyzje wypływały często ze swobody tworzenia przez SN nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta