Deregulacja w Polsce jest jak yeti
Arkadiusz Pączka, Piotr Wołejko Pakiet „100 zmian dla firm” to dla stawiających opór urzędników o 100 zmian za dużo – piszą eksperci organizacji Pracodawcy RP.
Z deregulacją gospodarki jest jak z yeti, każdy o niej mówi, ale nikt jej nie widział. I pewnie nie zobaczy, gdyż kolejna próba usunięcia zbędnych i kosztownych barier administracyjnych, czyli pakiet „100 zmian dla firm", napotyka heroiczny opór wszelkiej maści urzędów i urzędników.
Okazuje się, że ich zdaniem tknięcie choćby jednego, najmniejszego przepisu, spowoduje konsekwencje porównywalne z wyjęciem jednej z kart z mozolnie budowanego karcianego domku – cała administracja runie i nie będzie mogła funkcjonować. Do tego sprowadzają się uwagi zgłoszone przez instytucje takie, jak Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Ochrony Środowiska czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trzeba zostawić wszystko tak jak jest, bo jest dobrze. A przedsiębiorcy? Jakoś sobie poradzą.
Wojna pozycyjna zamiast blitzkriegu
Sformułowanie „przedsiębiorcy jakoś sobie poradzą" padło w lutym 2015 r. podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Mowa o projekcie nazwanym konstytucją dla biznesu, która znajduje się na liście priorytetów legislacyjnych ministra rozwoju. Kontynuuje on prace...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta