Aport przedsiębiorstwa a postępowanie egzekucyjne
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale zamierzam w najbliższej przyszłości przeprowadzić restrukturyzację i dokonać aportu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Czy czynność ta nie utrudni mi jednak dochodzenia roszczeń wobec moich dłużników? – pyta czytelnik.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przeniesienie przedsiębiorstwa w ramach jakiejkolwiek czynności prawnej obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z jej treści lub z przepisów szczególnych. Oznacza to, że w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej, przeniesione zostaną na nią również, stosownie do brzmienia art. 551 Kodeksu cywilnego, wierzytelności. Co do zasady, zbycie wierzytelności jest możliwe bez zgody dłużnika, chyba że umowa cywilnoprawna stanowi inaczej. Jeśli zatem postanowienia umowne nie ograniczają możliwości zbycia wierzytelności, prawo do jej dochodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta