Zmiany łatwiej wprowadzić porozumieniem niż wypowiedzeniem
Pracownik może próbować uchylić się od skutków wyrażenia zgody na zmianę treści umowy o pracę, powołując się na wady swojego oświadczenia woli. To jednak dość trudno udowodnić.
Zmiana warunków pracy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na dokonanie zmiany postanowień angażu w ustalonym terminie. To porozumienie nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć do celów dowodowych lepiej, aby miało taką postać. Zwykle następuje to przez złożenie przez firmę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażeniu przez niego zgody. Może mieć także postać aneksu do umowy o pracę.
Wystąpienie z propozycją zmiany umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnej zmiany warunków pracy lub płacy. Stosuje się do niej odpowiednio – na podstawie art. 300 kodeksu pracy – przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne). Pracownik może więc przyjąć ofertę pracodawcy pragnącego zmienić treść umowy w określonym terminie przez zwykłe wyrażenie na to zgody. Przy czym jego zgoda może być uzewnętrzniona w sposób wyraźny. Z reguły stanowi ją złożone firmie oświadczenie o przyjęciu propozycji albo może być także wyrażona w sposób dorozumiany – przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje decyzję (propozycję) szefa. Etatowiec może też bez żadnego uzasadnienia nie przyjąć proponowanej zmiany.
Odwołanie możliwe
Zawarcie przez strony porozumienia zmieniającego treść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta