Zwolnienie jest od chorowania, a nie od pracowania
Szef wręczający wymówienie osobie, która przychodzi do firmy tylko po to, aby zostawić zaświadczenie o niezdolności do pracy, naraża się na zarzut działania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego.
- Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który przyszedł do zakładu w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim? Czy wolno mu wtedy wręczyć wypowiedzenie? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Rozważmy kilka opcji przy wypowiedzeniu bezterminowej umowy o pracę.
I WARIANT
Etatowiec przyszedł do zakładu, aby załatwić ważne dla zatrudniającego sprawy służbowe.
Podwładny obecny w pracy (wykonujący obowiązki wynikające z angażu lub też gotów do ich realizacji), którego niezdolność do pracy stwierdza zaświadczenie lekarskim, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ustanowionej w art. 41 k.p. >patrz wyciąg z kodeksu pracy. Jeżeli jednak pozostaje on w zakładzie lub przybywa do firmy po to, aby załatwić ważne sprawy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta