Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak i z kim gminy mogą się zrzeszać

08 listopada 2016 | Administracja | Anna Puszkarska

Samorząd | Gminy są uprawnione do tworzenia stowarzyszeń. Mogą także przystępować do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.

Zgodnie z art. 172 Konstytucji RP jednostki samorządu terytorialnego (dalej j.t.s.) mają prawo zrzeszania się, przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. Wymagania dotyczące tworzenia stowarzyszeń przez gminy określono w art. 84 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Przewidziano w nim, że w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów, gminy mogą tworzyć stowarzyszenia, w tym z powiatami i województwami. Regulacje dotyczące stowarzyszeń j.s.t. zawarto także w art. 75 ustawy o samorządzie powiatowym oraz w art. 8b ustawy o samorządzie województwa. Natomiast zasady, na jakich gminy (oraz inne j.s.t.) mogą przystępować do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych, określono w ustawie z 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych (dalej u.m.z.).

Przykład:

Gminy rozważają utworzenie stowarzyszenia gmin. Należy pamiętać, że takie stowarzyszenie może zostać utworzone wyłącznie w celu wspierania idei samorządu lub obrony wspólnych interesów stowarzyszonych gmin. Aby wspólnie realizować zadania publiczne, gminy mogą natomiast utworzyć związek międzygminny (art. 64 u.s.g.). Innym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10594

Wydanie: 10594

Spis treści
Zamów abonament