Prywatna firma może wypłacać niższe diety zagraniczne
ROZLICZENIA | Ustanowienie w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie diet z tytułu wyjazdów służbowych za granicę w wysokości niższej niż określona w przepisach, a nawet równej dietom krajowym, jest zgodne z prawem.
Każdy pracownik odbywający podróż służbową – czy to krajową, czy zagraniczną – jest uprawniony do otrzymywania diet z tego tytułu. Stanowią one dodatek mający na celu pokrycie zwiększonych kosztów w związku z przebywaniem poza domem.
Istotą wypłacania diet jest sfinansowanie różnicy w kosztach utrzymania w związku z przebywaniem poza domem. W związku z podwyższonymi wydatkami podczas delegacji (np. koniecznością zakupu gotowego posiłku), diety stanowią ich rekompensatę. Nie mają jednak zabezpieczyć pełnego utrzymania. Podczas delegacji pracownik nadal bowiem otrzymuje wynagrodzenie, które przeznacza na codzienne wydatki, niezależnie od tego, czy pracę świadczy na miejscu, czy będąc w podróży służbowej.
Nie każdy wyjazd...
Zgodnie z kodeksową definicją, za podróż służbową uznaje się wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Nie każdy wyjazd podwładnego można uznać za podróż służbową. Należy tu rozróżnić dwa odrębne przypadki świadczenia pracy poza stałym miejscem zamieszkania czy pracy – delegację i oddelegowanie.
Oddelegowanie wiąże się zazwyczaj z dłuższym okresem wykonywania pracy poza standardowym miejscem, a co za tym idzie – często modyfikacją zakresu stałych obowiązków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta