Seks godziny policyjnej
O tabloidzie, który na zlecenie rządu kompromituje opozycję, pisze Mario Vargas Llosa w „Dzielnicy występku" .
Wyobraźmy sobie, że w przyszłych polskich wyborach prezydenckich do walki o Belweder stanie najsłynniejszy polski pisarz. W Peru nie było takiego problemu.
Mario Vargas Llosa, autor „Rozmów w katedrze", nagrodzony w 2010 roku literackim Noblem za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki", w 1990 roku zmierzył się z populistą Alberto Fujimorim. I choć Llosa wygrał pierwszą turę wyborów z ramienia Liberalnego Ruchu Wolności, w drugiej musiał się pogodzić z klęską.
Fujimori nie przewidział jednak, że „będą spisane czyny i rozmowy". O jego dyktaturze, niszczeniu opozycji i korupcji Llosa najpierw napisał w autobiografii „Jak ryba w wodzie", a teraz w „Dzielnicy występku".
We wstępie wyjaśnia: „Kreując swych bohaterów, autor inspirował się charakterem osób istniejących naprawdę i nadawał postaciom nazwiska znane z historii, lecz twory te przez cały czas mają status bytów fikcyjnych". Oczywiście, można na to powiedzieć z przekąsem: a jakie to ma znaczenie!
Llosa zna podszewkę peruwiańskiej i południowoamerykańskiej polityki od dziecka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta