Prawem miejscowym jest akt skierowany do nieograniczonego kręgu odbiorców
Nie każda uchwała rady gminy dotycząca organizacji jednostki gminnej jest prawem miejscowym. Sam fakt, iż dana jednostka wykonuje zadania skierowane na zewnątrz, wobec osób objętych jej działaniem, nie przesądza o zewnętrznym charakterze statutu.
Problem
Rada gminy zamierza podjąć uchwałę w sprawie statutu jednostki gminnej. Czy należy przyjąć, że taki statut jest automatycznie aktem prawa miejscowego?
Co mówią przepisy
Typy aktów prawa miejscowego stanowionych przez gminę oraz wymaganą w związku z tym procedurę określono w art. 40-42 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). W myśl art. 40 ust. 1 u.s.g. na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 40 ust. 2 u.s.g. organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie:
- wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych (np. sołectw, dzielnic),
- organizacji urzędów i instytucji gminnych,
- zasad zarządu mieniem gminy, a także
- zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
W zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego (art. 40 ust. 3 u.s.g.). Zasadą jest, że akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały (art. 41 ust. 1 u.s.g.). W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta