Router najsłabszym ogniwem między siecią a użytkownikiem
Przestępcy szukają luk nie tylko w oprogramowaniu, ale również w sprzęcie. Warto dobrze zabezpieczać domowe komputery.
Praktyka pokazuje, że wielu problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci dałoby się uniknąć, gdyby nie niefrasobliwość użytkowników. Zaskakująco często sami otwieramy hakerom szeroko drzwi. Jednocześnie cyfrowa transformacja powoduje, że zwiększa się liczba użytkowników, urządzeń i aplikacji online. – Większe pole do przeprowadzania ataków oraz rosnące możliwości generowania zysków powodują, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują zarówno firmy i organizacje, jak też indywidualnych użytkowników – mówi Mariusz Baczyński, dyrektor sprzedaży rozwiązań cyberbezpieczeństwa w Europie Wschodniej w Cisco.
W tym kontekście warto wspomnieć o routerach, od których zależy działanie całej infrastruktury, bo to one pośredniczą w łączeniu urządzeń z internetem. – Słabość tego konkretnego ogniwa połączenia z siecią polega na tym, że tylko od wiedzy i troski użytkownika zależy, czy korzystanie za jego pośrednictwem z internetu będzie bezpieczne. – podkreśla Grzegorz Klocek, product manager ESET w firmie Dagma.
Przestępcy i sąsiedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta