Przerwanie wychowawczego tylko wyjątkowo
Krótki wyjazd pracownika bez dziecka do innego miasta czy nawet innego kraju, nie upoważnia pracodawcy do odwołania go z urlopu wychowawczego. Nie ma znaczenia, czy celem był wypoczynek, czy zarobek.
- Pracownica od kilku miesięcy przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad dzieckiem. Podwładni donieśli pracodawcy, że na Facebooku chwali się, że dziecko zostawiła pod opieką matki emerytki, a sama od kilku miesięcy pracuje na statku wycieczkowym. Czy w takich okolicznościach szef może odwołać ją z urlopu wychowawczego? – pyta czytelnik.
Tak. Pracownica, będąc na urlopie wychowawczym, w sposób trwały zaprzestała sprawowania opieki nad dzieckiem. Dlatego szef może ją wezwać do pracy.
Urlop wychowawczy przyznaje się pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (młodszym niż 6 lat). Dzięki niej pracownik, który był zatrudniony przez dłużej niż 6 miesięcy, ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Może go wykorzystać maksymalnie w 5 częściach.
Dodatkowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta