Książki patrzą w przeszłość
Mijający rok przyniósł dużo dobrej literatury gatunkowej oraz mnóstwo pozycji o historii PRL.
Zmieniające się trendy widać najlepiej w literaturze faktu. Głównym tematem od lat była II wojna światowa. W ostatnim czasie zaczęła jednak ustępować historii PRL-u. Wyjątkiem był wysyp książek poświęconych rzezi wołyńskiej, wywołany filmem Smarzowskiego.
Wiele było nowości o działaniu komunistycznego aparatu represji. Znakomitą książkę o zabójstwie Grzegorza Przemyka napisał Cezary Łazarewicz. Ukazały się także dwie pozycje Piotra Lipińskiego: „Cyrankiewicz" oraz „Bicia nie trzeba było ich uczyć" – portretująca oprawców z bezpieki. Podobnie jak „Krwawa Luna" Patrycji Bukalskiej przedstawiająca niesławną Julię Brystygierową. Marta Dzido opublikowała „Kobiety Solidarności", a Jacek Hugo-Bader w „Skusze" przedstawił losy swoich kolegów z opozycji.
Ukazały się także książki skupione na społecznym wymiarze PRL-u. Piotr Nestorowicz napisał reportaż o awansie ludzi ze wsi („Każdy został człowiekiem"). Lidia Pańków wydała „Bloki w słońcu", czyli zapis powstawania blokowiska na warszawskim Ursynowie w latach 70. Anna Sulińska przyjrzała się stewardesom epoki PRL-u („Wniebowzięte"), a Anna Mateja prześledziła historię polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta