„Inspekcyjność” bloków energetycznych a bezpieczeństwo energetyczne Polski
Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego to przedsięwzięcie wielowątkowe. Jednym z najważniejszych zadań, w którym uczestniczy dozór techniczny, jest utrzymanie dyspozycyjności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń energetycznych.
- Bloki długo eksploatowsane
Zdecydowana większość bloków energetycznych w Polsce pracuje przeszło 30 lat i nadal stanowią sprawne ogniwa systemu energetycznego Polski. Eksperci dozoru technicznego podchodzą do problemów długo eksploatowanych bloków po inżyniersku, racjonalnie, bez emocji i skreślania ich tylko dlatego, że minął już czas, na jaki były projektowane. UDT działa tu w sposób pragmatyczny i przewidywalny. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że bez inspekcji UDT urządzenia te mogłyby być w znacznie gorszym stanie – rządziłby rachunek ekonomiczny. UDT, kreując poziom wymagań technicznych, mobilizuje energetykę i wpływa na jej rozwój, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wyłączenia prądu nie zdarzają się z powodu tego, że kotły energetyczne odmawiają posłuszeństwa.
W obecnej sytuacji wydaje się, że stare bloki 200 MW są niezbędne w polskiej energetyce. Trzeba je modernizować. Procesy inwestycyjne w energetyce są zbyt długie, aby Polska mogła sobie pozwolić na odstąpienie od unowocześniania tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta