Polski węgiel ma kłopoty
Zdaniem ekspertów Forum Analiz Energetycznych i Deloitte postępującym trendem jest spadek znaczenia paliw kopalnych, głównie węgla, w unijnym miksie energetycznym.
Eksperci są zdania, że polski miks energetyczny zdecydowanie różni się od miksów pozostałych krajów Unii Europejskiej ze względu na znaczny, bo wynoszący aż 87 proc., udział węgla w produkcji energii elektrycznej. Udział samego węgla kamiennego to 50 proc. W większości jest on wydobywany w kraju, podczas gdy w pozostałych krajach UE dominuje import. Węgiel kamienny jest również kluczowym surowcem w wytwarzaniu ciepła w Polsce (ok. 75 proc. udziału w 2012 r.).
Ograniczające reguły
UE we wszystkich strategicznych dokumentach zapowiada stopniowe zmniejszanie udziału węgla w produkcji energii oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Można się spodziewać, że uwarunkowania regulacyjne dla węgla będą coraz bardziej niekorzystne. Restrykcyjne reguły przyznawania pomocy publicznej w UE będą ograniczały możliwości wsparcia przemysłu wydobywczego i produkcji energii z węgla. Tymczasem bez tego wsparcia większość obecnie działających w Polsce kopalń węgla kamiennego jest trwale nierentowna.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta