Pomorskie innowacje na topie
Podwodny robot, czy wykorzystanie komórek macierzystych w stomatologii to efekty inteligentnych specjalizacji.
Każdy region, zanim zaczął wdrażać unijne fundusze na lata 20014-2020, musiał wybrać swoje tzw. inteligentne specjalizacje. To obszary, w których regionalna gospodarka ma szanse zyskać największe przewagi konkurencyjne i w których koncentrować się będzie wsparcie z funduszy Unii Europejskiej na projekty innowacjne.
Firmy wybrały same
Było to duże wyzwanie dla władz regionów oraz samorządów. Bo w poprzedniej perspektywie dostęp do grantów nawet na projekty niekoniecznie innowacyjne, był stosunkowo łatwy. Teraz unijne wsparcie ma się koncentować własnie na innowacjach. Dlatego władze województwie pomorskim sprawę potraktowały poważnie. Na początek zdecydowały się (jako jedyny region w Polsce) na oddolny procese definiowania inteligentnych specjalizacji. To znaczy wybrano je w konsultacjach ze środowiskami biznesowymi i naukowymi. W 2016 r. podpisano z zainteresowanymi instytucjami (w sumie jest ich 400, z czego 2/3 to firmy) porozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta