Urzędnik nie dostanie wypowiedzenia zmieniającego
Pracodawca publiczny również może zmienić warunki pracy i płacy zatrudnionych u niego osób. Sposób dokonania modyfikacji treści ich stosunku pracy zależy jednak od tego do jakiej kategorii członków korpusu służby cywilnej należą.
Dla pracowników służby cywilnej, a więc osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przy zmianie treści łączącego ich z urzędem stosunku pracy zastosowanie znajdzie wypowiedzenie zmieniające. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2012 r.
Z orzecznictwa
Zawarta w art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) regulacja, wskazująca, iż w sprawach dotyczących stosunku pracy w sc, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy, wobec braku w powołanej ustawie o sc stosownych przepisów regulujących tryb przeprowadzania zmian warunków pracy w stosunku do pracowników tej służby bez ich zgody, oznacza, że zmiany takie winny być dokonywane z uwzględnieniem regulacji zawartych w Kodeksie pracy, w szczególności zaś w art. 42 tej ustawy.
– z wyroku Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2012 r. (III PK 47/11, OSNAPiUS 2013/1-2/ 3)
Na niekorzyść pracownika
Pracodawca chcąc, zatem zmienić pracownikowi służby cywilnej istotne warunki pracy i płacy i nie mogąc liczyć na zawarcie z nim porozumienia w tej sprawie, może to zrobić tylko poprzez zastosowanie wypowiedzenia warunków płacy i pracy. Instytucją wypowiedzenia zmieniającego można objąć zarówno warunki pracy i płacy, jak i jeden z tych elementów treści stosunku pracy. Zmiana musi być jednak istotna, albowiem wszelkie inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta