Koncesja na roboty budowlane i usługi na nowych zasadach
14 grudnia wchodzi w życie nowa ustawa regulująca zasady udzielania koncesji na roboty budowlane lub usługi. Tym samym polski ustawodawca, z ponad półrocznym opóźnieniem, wdraża do polskiego porządku prawnego unijne przepisy dotyczące zawierania umów koncesji.
Ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi („ustawa koncesyjna") uchyla dotychczas obowiązującą ustawę z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi („ustawa koncesyjna z 2009 r."). Wprowadzenie nowej ustawy wynika z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego uregulowań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji („dyrektywa koncesyjna"). To pierwsza unijna dyrektywa regulująca w sposób kompleksowy zasady zawierania umów koncesji na roboty budowlane lub usługi – wcześniej przepisy państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczące udzielania koncesji nie były harmonizowane na poziomie unijnym (inaczej niż ma to miejsce w przypadku zamówień publicznych).
Co warte podkreślenia, zmiany wprowadzane ustawą koncesyjną będą miały znaczenie nie tylko dla przedsięwzięć o charakterze „czysto" koncesyjnym, ale także dla projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, bowiem postępowanie na wybór partnera prywatnego, w zależności od modelu jego wynagradzania, może być prowadzone albo w oparciu o przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych („ustawa PZP") albo właśnie na podstawie przepisów o udzielaniu koncesji.
Poniżej omówimy kilka zasadniczych zmian wprowadzanych przez ustawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta