Jak założyć centrum usług wspólnych
Zespoły Ekonomiczno-Administracyjne Szkół przestaną funkcjonować po 31 grudnia 2016 r. Trzeba będzie je przekształcić w centra usług wspólnych.
Od 1 stycznia 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego (JST) mogą tworzyć centra usług wspólnych (CUW). Wcześniej podobne centra – nazywane Zespołami Ekonomiczno Administracyjnymi Szkół (ZEAS) – samorządy mogły prowadzić jedynie dla wspólnej obsługi jednostek edukacyjnych, placówek wsparcia dziennego i oświatowo-wychowawczych. Co istotne, ZEAS przestaną funkcjonować po 31 grudnia 2016 r. – po tej dacie konieczne jest zatem ich przekształcenie w CUW.
Co mówi ustawa
Jednym z pytań, jakie samorządowcy muszą sobie w tym zakresie zadać, to jakie kroki formalno-prawne należy wykonać aby założyć nowy CUW (jeśli analiza korzyści jego założenia da pozytywne wyniki) czy też przekształcić istniejący ZEAS w CUW.
Przepisy ustaw samorządowych (o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim) dotyczące tworzenia samorządowych CUW są bardzo lakoniczne i nie regulują szczegółowych kwestii w zakresie procedury ich tworzenia. Ustawy te wskazują jedynie na dwa podstawowe akty prawne, które mają regulować zakres wspólnej obsługi prowadzonej przez CUW:
- uchwałę organu stanowiącego (rada gminy, powiatu lub sejmik wojewódzki) – którą należy przyjąć w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta