E-sklep nie może narzucać sądu
Postanowienie regulaminu sklepu internetowego narzucające konsumentowi sąd, przed którym winien toczyć się ewentualny spór z e-sklepem, jest niedozwolonym postanowieniem umownym.
Dorota Gajos-Kaniewska
Postanowienia wzorców umownych dotyczące jurysdykcji sądów były wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądowych, lecz okazuje się, że nadal stwarzają spore kłopoty przedsiębiorcom prowadzącym handel przez internet.
Ku przestrodze
Tomasz M., posługiwał się regulaminem e-sklepu zawierającym takie postanowienie: „Sądem właściwym dla rozpatrywania sporów wynikających z umowy sprzedaży jest sąd właściwy dla siedziby sklepu internetowego." O uznanie tej klauzuli za niedozwoloną wystąpiło do sądu pewne Stowarzyszenie.
Przedsiębiorca uznał powództwo i przyznał się do wprowadzenia zaskarżonej klauzuli. Zaznaczył jednak, że nigdy nie została ona zastosowana, gdyż nigdy nie doszło do sytuacji konfliktowej pomiędzy nim a konsumentem. Poza tym sporne stwierdzenie zostało już usunięte z regulaminu. Tomasz M. podnosił też, że Stowarzyszenie nigdy się z nim nie kontaktowało i nie wzywało do zaprzestania stosowania kwestionowanych klauzul. Gdyby to zrobiło, proces sądowy nie byłby konieczny, a tak naraża tylko Skarb Państwa na niepotrzebne koszty. Właściciel e-sklepu wniósł o nieobciążanie go kosztami postępowania sądowego, ale Stowarzyszenie było temu przeciwne.
Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta