Fed zadaje ciosy złotemu
Zapowiedź trzech podwyżek stóp procentowych w USA w 2017 r. dała dolarowi paliwo do dalszego umocnienia. Poszkodowana jest polska waluta.
grzegorz siemionczyk
hubert Kozieł
Decyzja Fedu o podniesieniu głównej stopy procentowej z 0,25–0,5 proc. do 0,5–0,75 proc., a także projekcje mówiące, że w 2017 r. powinno dojść w USA do trzech – a nie do dwóch, jak wcześniej się spodziewano – podwyżek stóp, okazały się impulsem do umocnienia dolara. W czwartek po południu amerykańska waluta była najsilniejsza do euro od stycznia 2003 r. Za euro płacono w ciągu czwartkowej sesji nawet 1,035 dol.
Tracił natomiast polski złoty. Za dolara płacono nawet rekordowe 4,27 zł. W reakcji na decyzje amerykańskiego banku centralnego inwestorzy wyprzedawali obligacje rządowe niemal z całego świata. Tracił więc również, w ślad za nimi, polski dług. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do 3,6 proc. To, że Fed szykuje się w 2017 r. na dalsze podwyżki stóp, może sprawić, że złoty długo będzie pod presją.
Szczyt umocnienia
Oczywiście może się okazać, że amerykański bank centralny nie postąpi w przyszłym roku zgodnie ze swoimi projekcjami dotyczącymi stóp procentowych. Zdaniem ekonomistów Banku Ochrony Środowiska Fed – wbrew przeciętnym prognozom członków FOMC – nie dokona trzech podwyżek stóp, tylko najwyżej dwóch, a być może zaledwie jednej. Najwcześniej do kolejnej podwyżki dojdzie w czerwcu 2017 r. Podobnie sądzą ekonomiści PKO BP.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta