Wekslem pracodawca nie zabezpieczy należności od etatowca
Zasady odpowiedzialności materialnej pracowników w kodeksie pracy wykluczają możliwość zastosowania do nich papierów wartościowych. Tych ograniczeń nie ma jednak wobec angażowanych na umowach cywilnoprawnych.
Powierzenie pracownikowi mienia znacznej wartości z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się (np. powierzenie towarów magazynierowi lub sprzedawcy) wiąże się z ryzykiem pracodawcy. Poniesie straty finansowe, gdy pracownik nie wywiąże się z obowiązków, np. dojdzie do zniszczenia mienia, jego utraty lub tzw. manka. Odzyskanie od niego równowartości straconych towarów nie jest proste, gdyż postępowania przed sądem o odszkodowania zwykle ciągną się latami i łączą się z dodatkowymi kosztami oraz stratą czasu. Dlatego coraz częściej pracodawcy sięgają po weksle in blanco, które nie tylko chronią ich roszczenia odszkodowawcze, ale także działają prewencyjnie na etatowców i znacznie przyspieszają czy ułatwiają postępowanie przed sądem. Jednak w świetle orzecznictwa sądowego stosowanie takich form jest niedopuszczalne.
Nielegalne w prawie pracy
Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (II PK 159/10) stwierdził, że przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V kodeksu pracy, wykluczają wystawienie weksla gwarancyjnego jako środka zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika w mieniu pracodawcy. Oznacza to, że taki weksel jest nieważny z mocy prawa (art. 18 § 2 k.p. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta