Nawet 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie VAT
Inicjatorami zmian przepisów o ściganiu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów są bijący na alarm polscy przedsiębiorcy, którzy potrzebę zmian argumentują przede wszystkim istniejącym zaburzeniem zasad wolnego rynku, a także uczciwej konkurencji.
Rząd Beaty Szydło motywuje potrzebę zaostrzenia prawa w zakresie ścigania przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów związanych z wyłudzaniem podatku od towarów i usług ogromnymi stratami, które sięgają miliardów złotych rocznie. Ponosi je Skarb Państwa, jako podmiot pokrzywdzony.
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, iż organy skarbowe w 2015 r. wykryły fikcyjne faktury na kwotę 81,9 mld zł.
Do Sejmu wpłynął 22 września 2016 r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks karny i niektórych innych ustaw dotyczący m. in. wprowadzenia do kodeksu karnego nowych przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów związanych z wyłudzaniem podatku od towarów i usług. Z uzasadnienia do projektu wynika, że głównymi inicjatorami zmian byli bijący na alarm, polscy przedsiębiorcy, którzy potrzebę zmian argumentowali przede wszystkim zaburzeniem zasad wolnego rynku, a także uczciwej konkurencji. W obecnym stanie prawnym, główne sektory gospodarki narażone na największe nadużycia ze strony zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem VAT to:
- sektor paliwowy,
- stalowy,
- alkoholowy a także wyrobów tytoniowych.
To właśnie uczciwi przedstawiciele tych dziedzin gospodarki są największymi zwolennikami omawianych zmian w prawie.
Uzupełnieniem ofensywy legislacyjnej rządu w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta