Wyprzedzić konkurencję
Czterdzieści jeden firm z woj. lubelskiego wybuduje lub rozbuduje swoje centra badawczo-rozwojowe. Cel jest jeden – podniesienie konkurencyjności.
Sztuczna kość to jeden z ważniejszych wynalazków ostatnich lat. Biomateriał o właściwościach zbliżonych do naturalnych kości człowieka odkrył zespół naukowców pracujący pod kierownictwem prof. Grażyny Ginelskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z dotychczasowych badań wynika, że biomateriał jest niealergiczny, bioaktywny, bez problemu zrasta się z się naturalną kością, a w ludzkim ciele może pozostać do końca życia. Może być też nośnikiem leku np. antybiotyku. Ponadto jest, plastyczny, da się go formować, dopasowując kształt do potrzeb ubytku.
Teraz spółka Medical Inventi, powołana do komercjalizacji wynalazku, dzięki blisko 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 stworzy laboratorium, w którym będzie prowadzić badania nad doskonaleniem sztucznej kości, a także testować nowe produkty i usługi. Choć spółka powołana została sześć lat temu, to pierwsza dotacja, jaką udało się jej uzyskać.
Medical Inventi swoje potrzeby kapitałowe szacuje na kilkanaście milionów złotych. Tyle potrzeba, aby wynalazek mógł zaistnieć na rynku krajowym i za granicą. - Dotacja jest tylko jednym z elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta