Kłopotliwy wpis hipoteki na rzecz poręczyciela
Z logicznego punktu widzenia sytuacja poręczyciela, który spłaca zabezpieczony hipoteką dług w części wydaje się klarowna. W zakresie spłaty uzyskuje on prawo do ustanowienia hipoteki na swoją rzecz i to w konkretnym miejscu działu IV księgi wieczystej – pod hipoteką wierzyciela, którego swoim poręczeniem zabezpieczył.
Uzyskanie takiego wpisu często było sporym wyzwaniem, gdyż liczba związanych z nim zagadnień prawnych skutkowała brakiem jednolitości orzeczniczej sądów. Do zmiany tego stanu rzeczy powinna przyczynić się wykładnia przepisów zawarta przez Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z 9 września 2016 roku w sprawie o sygn. akt V CSK 30/16. Wyjaśnijmy to na przykładzie.
Dłużnik „A" zaciągnął zobowiązanie względem Wierzyciela „B" w wysokości 100 tys. zł. Zobowiązanie to zostało zabezpieczone wpisem na rzecz „B" hipoteki obciążającej nieruchomość będącą we własności „A", a ponadto do 50 tys. zł poręczył za nie Poręczyciel „C".
W zakresie regulacji, na mocy których C mógł żądać ustanowienia w księdze wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości A, hipoteki na swoją rzecz pojawiała się koncepcja skorzystania z art. 97 ustawy z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z nim, jeżeli dłużnikowi osobistemu, który zaspokoił wierzyciela hipotecznego, przysługuje roszczenie zwrotne względem właściciela nieruchomości obciążonej albo względem jego poprzednika prawnego, hipoteka przechodzi na dłużnika aż do wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta