Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Epilog do reformy jednolitej daniny

03 lutego 2017 | Prawo | Paweł Wojciechowski

Bez radykalnych zmian trudno będzie uprościć system i obniżyć obciążenia dla osób o niższych dochodach. Samo obniżanie PIT nic nie da – zauważa ekspert.

Debata publiczna na temat jednolitej daniny odbyła się przed prezentacją założeń reformy i opierała się głównie na domniemaniach. Nic dziwnego, że pomysł wywołał lawinę negatywnych komentarzy, w których przewijała się teza, że planuje się radykalną podwyżkę podatków. Teraz, po ujawnieniu założeń, warto wrócić do merytorycznej dyskusji. Tym bardziej że głównym beneficjentem tej reformy mieli być przedsiębiorcy. Reforma przewidywała nie tylko radykalne uproszczenie systemu, ale również obniżkę danin dla zdecydowanej większości przedsiębiorców wraz z obniżeniem kosztów pracy zatrudnianych pracowników.

Uzasadnienie dla reformy wynikało wprost z rekomendacji organizacji międzynarodowych. Bank Światowy od lat zwraca uwagę na wysokie koszty związane z rozliczeniami podatkowymi w naszym kraju. Komisja Europejska rekomendowała Polsce wyeliminowanie nadmiernego zróżnicowania obciążeń finansowych, czyli swoistego arbitrażu między różnymi formami zatrudnienia. OECD zwracała uwagę na konieczność zwiększenia progresji w ramach jednolitej daniny.

Realizacja tych rekomendacji – na których oparta było koncepcja jednolitej daniny – miała przynieść korzyści dla rozwoju gospodarczego. Miało to nastąpić poprzez wzrost legalnego zatrudnienia, wzmocnienie systemu ubezpieczeń społecznych oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Aby zrealizować te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10666

Wydanie: 10666

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament